Cloud Managed Services Engineer - L2 support

Kontakty
zaměstnavatel: NEECO s.r.o.
pracoviště: Šaldova 425, 18600
mzda: od 90000 do 110000
Popis pozice
Šárka Grohová, tel.: 774717273, e-mail: sarka.grohova@neeco.com

Job description: Proactively monitor and take corrective actions for the hosted environment. Help customers to solve reported product and network problems of varied complexity. Work with engineering team to replicate customer issues and test possible fixes. Replicate customer issues in the lab environment. Setting up infrastructure. Escalate tickets to L3 when necessary. Work on problems of diverse scope across all solutions from Versa. Manage the incident/ticket lifecycle.
Requirements: At least 3 years of hands-on experience managing routing and switching infrastructure. Proficiency in basic routing/switching skills, with CCNA/CCNP certification or equivalent experience, Versa certification is highly desirable (SD-WAN Associate / SD-WAN Specialist). Experienced in routing, OSPF & BGP, MPLS, L3 VPN. Understanding of TCP/IP protocol suite, SFW, NGFW. Knowledge of IPSec VPN/SSL-VPN/NAT/GRE. Familiarity with ticketing-related processes. Experience in managing, supporting, and deploying network infrastructures. Ability to diagnose server or network alerts, events, or issues. Excellent oral and written communication skills, with the ability to address conflicts constructively, fluent English language.

Zaměstnanecké výhody: občerstvení na pracovišti, stravenky, příspěvek na oblečení, příspěvek na volný čas, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou, týden dovolené navíc, zdravotní volno, vzdělání hrazené zaměstnavatelem, psychologická pomoc zdarma

Volná místa v okolí Praha 8

Credit and Collections Specialist with Dutch

Procházková Petra, e-mail: petra.prochazkova@ccs.cz Znalost holandštiny na úrovni rodilého mluvčího

Pokladníci a prodavači vstupenek a jízdenek

Olena Drozd, tel.: +420773704342, e-mail: svd.trans@seznam.cz Požadujeme: samostatnost, ...

Senior Elektro Projektant

Bee Lucia, e-mail: lucia@green4you.cz Požadujeme výbornou znalost angličtiny slovem i písmem.

Zdravotní sestra pod odborným dohledem

Černá Irena Bc. -vrchní sestra, tel.: 775 718 808, e-mail: info@immunia.org Zdravotní sestra do ...

Manager/managerka náboru

Prvotní kontakt telefonicky ( PO, ST, ČT, PÁ od 8:00-15:00, ÚT od 8:00-13:00 hod.) nebo e-mailem ...

Provozní bistra

PRVOTNÍ KONTAKT TELEFONICKY : Andrea Kliská, tel.: 739 632 911, e-mail: a.kliska@seznam.cz

volná místa Praha 8